Type to search

POLITIKA ZAHRANIČIE

Vieme, prečo v Rusku padla vláda!

Ruský premiér Dmitrij Medvedev predložil v stredu svoju rezignáciu prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

 

Putin Medvedevovi poďakoval za jeho prácu, ale poznamenal, že vláde sa nepodarilo splniť všetky stanovené ciele. Podľa agentúry AP prezident Medvedeva vymenuje za podpredsedu Rady bezpečnosti.

 

Putin požiadal Medvedevov kabinet, aby zotrval vo funkcii, kým nebude sformovaná nová vláda.

 

(Medvedev bol premiérom od roku 2012, v rokoch 2008 – 2012 bol prezidentom Ruskej federácie. Demisiu podal krátko po tom, ako Putin predniesol svoj výročný prejav pred poslancami Federálneho zhromaždenia)

 

Navrhol v ňom zmeny v ústave, ktoré majú viesť k posilneniu právomocí premiéra a členov vlády.

 

Rusko je na čele s Putinom silnejšie ako kedykoľvek predtým!

Viac informácii sa dočítate v článku…

Medvedev podľa agentúry AFP uviedol, že navrhované zmeny by zásadne zmenili deľbu moci v Rusku a preto “vláda vo svojej súčasnej podobe odstupuje”.

 

Prezident si podľa Putina musí zachovať právo odvolať predsedu vlády a ministrov a mal by si zachovať aj priamu kontrolu nad ozbrojenými silami a všetkými zložkami na presadzovanie práva.

 

 

Putin však navrhol delegovať Štátnej dume právo schváliť kandidatúru predsedu vlády a celej vlády, pričom prezident nebude mať právo odmietnuť ich.

 

Otázku dvoch po sebe nasledujúcich funkčných období hlavy štátu, ktoré sú zakotvené v terajšej ústave, Putin nepovažuje za principiálnu, ale súhlasí s tým, že prezident Ruskej federácie by nemal zastávať tento post viac než dve funkčné obdobia.

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak